پرده های مقاوم در برابر با حریق و دود

پرده های مقاوم در برابر با حریق و دود


پرده حریق و دود ، جزء جدیدترین سیستم های تکنولوژی ساختمان بشمار میرود که با توجه به پیشرفت تکنولوژی و توسعه صنعت ساختمان سازی ، کاربرد و استفاده روبه رشدی دارد.

پرده حریق به مجموعه ای گفته میشود که با مواد انعطاف پذیر تولید شده باشد و لولایی و یا محوری نباشد. عبور افراد و یا اشیا را از آن امکان پذیر کند و همراه با چهارچوبش (درصورت نیاز) در ساختمان نصب میشود و هنگامی که بسته باشد از عبور آتش و گازهای سمی تولید شده از آتش جلوگیری میکند.

پرده‌های مقاوم در برابر آتش و دود ، نوعی ساختار جداسازی آتش هستند تا از انتشار آتش و دود از یک منطقه به منطقه دیگر جلوگیری نماید. پرده‌ با باز شدن خود، مانع فیزیکی در برابر انتشار آتش و دود ایجاد می‌کند که علاوه بر گسترش آتش، ایجاد معبر امن می نماید.

پرده های مقاوم حریق و دود علاوه بر اینکه شرایط استاندارد حفاظت در برابر آتش را تامین مینمایند ، امکان خروج ساکنین در زمان آتش سوزی را فراهم نموده و دسترسی و حضور نیروهای امدادی را نیز میسر مینماید.

برای عملکرد پرده های پیش بینی شده در یک مجموعه ، فعال سازی پرده های حریق ، توسط سیستم خودکار هشدار حریق ساختمان انجام میگردد . پس از قطعی شدن وقوع حریق دریک طبقه ، سیگنال فعال سازی پرده های حریق، بر اساس نوع کاربرد و محل قرارگیری پرده ها ، مطابق سناریو پیش بینی شده ساختمان ارسال میگردد.

به همین علت تعیین موقعیت و نوع پرده ها در یک پروژه نیازمند تخصص و مهارت فراوانی است تا عملکرد پرده ها با سیستم اعلام و اطفا هماهنگ شده و بتواند در سیستم تخلیه دود و حرارت مشارکت داشته باشد.

Fire and Smoke Resistant Curtains

برخی از سناریو های فعال سازی پرده به شرح زیر میباشد:

 • با دریافت هشدار ، پرده آتش بطور کامل در محل خود قرار میگیرد.
 • با هشدار سیستم اعلام فعال نمی شود، و فقط با آشکار ساز(Detect) منطقه خود فعال می گردد.
 • در زمان فعال شدن سیستم اعلام حریق، پرده آتش برای مدت زمانی(از پیش تعیین شده) جهت خروج افراد باز و سپس بسته می گردد.

پرده های آتش برای حفظ ایمنی انسان ها و محافظت اجزا بصورت افقی ، قائم و یا اریب استفاده میشوند و بر اساس نوع کاربرد آنها میتوانند بعنوان جایگزین درهای مقاوم حریق، شاترهای رولی، دیوارهای حائل غیر باربر، سقف های غیر باربر، ایجاد مسیرهای محافظت شده و ...... استفاده نمود.

با توجه به شرایط پیش بینی شده حداقلی در مقررات ملی ساختمان و پیشرفت سریع تکنولوژی در امر ساخت و ساز ساختمان ، مبانی اطلاعاتی استفاده از این سیستم ، تلفیقی از استانداردهای داخلی و بین المللی میباشد.

استاندارد های داخلی و  بین المللی مورد استفاده در پرده های حریق عبارتند از :

 • استاندارد ملی ایران شماره 1 - 12055 - مقاومت در برابر آتش.
 • استاندارد ملی ایران شماره 2 - 12055 - مقاومت در برابر آتش.
 • استاندارد ملی ایران شماره 1 - 18839 - آزمون هاي مقاومت در برابر آتش وکنترل دود براي مجموعه درها مجموعه درهاي کرکرهاي و مجموعه پنجرههاي باز شونده و اجزاي یراق آلات ساختمانی
 • استاندارد ملی ایران شماره 2 - 8299 - طبقه بندي فرآورده ها و اجزاي ساختمانی در برابر آتش
 • EN 1363-1:2012, Fire resistance tests.
 • EN 1363-2:2012, Fire resistance tests. Alternative and additional procedures
 • EN 1634-1:2014, Fire resistance and smoke control tests for door, shutter and, openable window assemblies and elements of building hardware.
 • EN 13501-2: 2007+A1:2009, Fire classification of construction products and building elements.

در حال حاضر مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی با همراهی آزمایشگاه های معتبر ، اقدام به صدور گواهینامه داخلی برای پرده های حریق و دود تولید داخل و وارداتی مینماید.

 

پرده‌های خودکار مقاوم در برابر آتش و دود شرکت AERODUCT با تکنولوژی روز ساخته شده است و سیستم‌های محافظتی هستند که برای جلوگیری از انتشار آتش در ساختمان طراحی شده‌اند.

این پرده ها مجهز به تکنولوژی Gravity Fail Safe  (با استفاده از نیروی گرانش) میباشد و با قطع برق نیز در آتش سوزی عملکرد خود را دارا بوده و مطابق سناریوی حریق پیش بینی شده ، در موقعیت خود استقرار میابد. این امکان از طریق وزنه انتهایی پرده، باعث پایین آمدن پرده با نیروی گرانشی میگردد. این وزنه باعث پایداری پرده‌ها نیز میگردد.

این پرده ها از پارچه های فایبر گلاس مقاوم در برابر آتش ساخته شده که دور لوله ای پیچیده شده و در جعبه ای قرار میگیرد و معمولا در بالای سقف کاذب قرار گرفته و تا زمانیکه فعال نشود ، غیر قابل رویت میباشد.

شرکت گیلان میکا با دارا بودن نمایندگی از شرکت AERODUCT و با استفاده از توانایی مدیران مجرب خود ، امکان تامین و اجرای پرده های مقاوم حریق و دود برای ساختمانها در موقعیتهای متفاوتی شامل ویدها ، راه پله ها و جداسازی پارکینگها تا 240 دقیقه ، دارا میباشد.

جهت مشاوره و تامین محصولات مقاوم در برابر حریق با ما تماس بگیرید