ورمیکولایت شرکت گیلان میکا

ورمیکولایت شرکت گیلان میکا


شرکت گیلان میکا در سال ۱۳۴۹ در کنار اقدامات معدنی خود با مطالعات زمین شناسی دقیق، توده ای از ورمیکولایت Vermiculite ( ورمیکولیت) را در منطقه املش استان گیلان کشف نمود که پس از دریافت گواهی کشف پروانه بهره برداری آن نیز به نام شرکت گیلان میکا ثبت گردید. این معدن بصورت توده التره شده بوده و علیرغم هزینه گزاف جداسازی خاک همراه از ماده اصلی، کیفیت آن در سطح استاندارد بین المللی است و تولیدات فرآوری شده آن هم اکنون در بیش از ۲۵ صنعت مختلف مصرف می گردد، مصارف فرآورده های ورمیکولایت در طیف وسیعی از صنایع غذایی و آرایشی تا کنترل تششعات رادیواکتیو را در بر می گیرد. هم اکنون عمده ورمیکولایت فرآوری شده معدن در تولید عایق های حرارتی، پوشش های مقاوم در برابر حریق، آتش بندها و کامپاندهای جمع آوری لکه های نفتی و روغن و بسترهای کشت بدون خاک یا هیدروپونیک مصرف می شود.

 
1ورمیکولایت یا ورمیکولیت چیست ؟

ورمیکولیت گیلان میکا - بستر کشت بدون خاک

Vermiculite

ورمیکولایت Vermiculite که ورمیکولیت هم نوشته می شود، نام معدنی سلیکات آهن، آلومینیم، منیزیم متورق، هیدراته می باشد. ورمیکولیت ظاهری آکاردیونی شکل و رنگ متغیر از قهوه ای تا طلایی، نسبت به ترکیبات آن دارد. PH(درآب) ورمیکولیت در هر معدن متغیر بوده که از 9-6 توسط انجمن بین المللی ورمیکولیت گزارش شده است. PH ورمیکولیت تولیدی شرکت گیلان میکا 3/6 بوده که می تواند جهت اصلاح خاک های قلیایی مورد استفاده قرار گیرد. ظرفیت نگهداری آب ورمیکولیت نسبت به اندازه گرانول متغیر می باشد. ( 325%-220 – وزن یا 50%-20%حجم) بیش از 80سال است که ورمیکولیت در صنایع گوناگون (کشاورزی – باغبانی – ساختمان – صنعت) استفاده می گردد.

2مصارف ورمیکولیت در کشاورزی

سالهاست که ورمیکولیت بعنوان شبه خاک در داخل آپارتمان ها یا سیستم های هیدروپونیک ( HYDROPONIC GROWING) در پرورش گل و گیاه در مواردی که محدودیت استفاده از خاک معمولی را دارند استفاده میشود(SOILESS) و مواد غذایی مورد نیاز گیاهان به صورت مایع به ورمیکولیت و نهایتا ریشه ها رسانده می شود. این ماده در کشاورزی کاربرد گسترده دارد.

نظیر: زمینهای چمن، باغ ها، مواردی که رشد سریع گیاه از اولویت برخوردار باشد (ورمیکولیت به صورت صد درصد استفاده می شود.) ورمیکولیت همچنین در شرایط ویژه کم آبی، حفظ خاک از جریان بادهای گرم و جلوگیری از یخبندان  و صدمه به ریشه ها کاربرد دارد.

ورمیکولیت با ایجاد فضای مناسب در خاک و سبک کردن آن هوادهی به ریشه را به شدت بهبود می بخشد و این در حالیست که رطوبت و مواد غذایی را به آسانی در اختیار قلمه ها و ریشه های جوان قرار می دهد.

ورمیکولیت ماده ایست دایمی و غیرمضر برای خاک که دارای تمیزی صددرصد است. ورمیکولیت ماده ایست بدون بو، غیر رسمی و استریل که باعث فساد خاک و ضایع شدن آن نمی گردد و بدلیل خنثی بودن ماهیت خاک را تغییر نمیدهد. ورمیکولیت دارای قابلیت نگهداری و نقل و انتقال کاتیون ها میباشد به همین علت میتواند موادی نظیر آمونیوم، پتاس، کلسیم، منزیم، و آهن را به آسانی در اختیار ریشه ها قرار دهد.

این ماده بسیار سبک و همراه با خاک معمولی، خام برگ و خاک های غنی شده با کودهای شیمیایی بهترین روش برای رشد کلیه گیاهان بخصوص گلهای زینتی میباشد.

 

نحوه استفاده ورمیکولیت

قلمه زدن:

ورمیکولیت متوسط با ابعاد 5-2میلیمتر مصارف متعددی در باغبانی از جمله کاشت قلمه دارد. میتوان ورمیکولیت را مستقیم در محفظه کاشت قلمه ها ریخت و بتدریج آبیاری کرده و قلمه ها را در آن قرار داد اگر محل تخلیه در محفظه کاشت تعبیه  شده باشد، آبیاری زیاد، نگران کننده نیست، ورمیکولیت حداکثر رشد ریشه را در کوتاهترین  زمان تضمین می نماید.

اصلاح یا تقویت خاک

در باغات و مزارعی که دارای خاک سنگین یا چسبنده می باشند تا 1:2 حجم خاک، استفاده از ورمیکولیت توصیه میگردد این عمل  باعث ایجاد کانال های هوایی گردیده اجازه تنفس مخلوط خاک را می دهد. مخلوط ورمیکولیت در باغ های گل و سبزیجات  یا گیاهان گلدانی  هوای لازم را در اطراف ریشه برای ادامه رشد گیاهان فراهم می اورد در جایی که خاک دانه درشت و ماسه ای باشد مخلوط ورمیکولیت در خاک باعث می شود خاک بتواند آب و هوای مورد نیاز برای رشد گیاه را در خود حفظ نماید.

رویش دانه

ورمیکولیت را به تنهایی با مخلوط خاک یا خاک برگ میتوان استفاده نمود. آبیاری بسیار کمتر، رویش دانه های بیشتر، رشد سریعتر، از مزایای استفاده از ورمیکولیت میباشد. زمانی که ورمیکولیت به تنهایی استفاده شود دانه های جوانه زده باید با یک محلول کود ضعیف تغذیه شوند تا وقتیکه اولین برگ های واقعی ظاهر گردد.( یک قاشق غذاخوری از کود قابل حل در یک گالن 4 لیتری آب) جایی که ورمیکولیت با خاک یا خاک برگ بصورت نصف به نصف مخلوط شده است به هیچ تغذیه اضافی تا موقع نشا لازم نیست. عمل پاکیزه سازی خاک از لارو حشرات و بذر گیاهان هرز عمل حذف میگردد بعلت آنکه ورمیکولیت استریل است. در انتقال دانه های جوانه زده از ورمیکولیت خطر شکستن ریشه های مویی بسیار کم است و رشد ریشه های انبوه در این مخلوط، گیاه جوان را قادر می سازد که بلافاصله خود را نگهدارد.

گیاهان خانگی

ورمیکولیت مشکلات خاک هایی که به مرور زمان فشرده شده اند را در گلدانهای گل از میان میبرد. ورمیکولیت را با خاک برگ به نسبت نصف به نصف مخلوط کنید. کنترل عالی هوا و رطوبت برای گیاهان خانگی تامین خواهد شد. در این صورت ریشه ها می توانند در تمام گلدان گسترش یابند توجه به این نکته ضروریست که در صورت استفاده از ورمیکولیت نیاز به آبیاری بسیار کمتر خواهد شد.

نشاء زدن

سوراخی به عمق حداقل 15 سانتیمتر بزرگ از ریشه گیاه حفر کنید، ورمیکولیت را با خاکی که از آن سوراخ خارج کرده اید مخلوط کنید. سپس این مخلوط را در اطراف ریشه ها قرار دهید این عمل قبل از نشاء بوته، درختچه یا درخت باعث انشعاب سریع و نفوذ ریشه ها در عمق خاک میگردد. ورمیکولیت از خشک شدن ریشه ها در اثر آفتاب جلوگیری میکند. و حتی رطوبت را کنترل  و سلامت گیاهان را تضمین مینماید.

حفاظت در مقابل عوامل طبیعی

استفاده از ورمیکولیت به ضخامت 8-5 سانتیمتر بعنوان محافظ در اطراف بوته ها، رزها، گوجه فرنگی ها، کوکبها و گیاهان دیگر میتواند از خشک شدن گیاه جلوگیری کند و از گیاه در برابر سرما و گرمای شدید محافظت نماید. گیاهان محافظ شده با ورمیکولیت در سرمای شدید زمستان مقاومت بیشتری دارند.

ورمیکولیت بخاطر داشتن ساختمان حفره دار از رطوبت اشباع نمیشود. لذا استفاده از آن در اطراف گیاه بعد از اولین باران سنگین در تابستان مانع از خشک شدن خاک و آسیب به گیاه میگردد. میتوان ورمیکولیت را در بهار بعنوان یک تقویت کننده با خاک مخلوط نمود.

انبار کردن پیازها و محصولات ریشه ای

ورمیکولیت را اطراف پیازهایی که در ظرف قرار گرفته اند بریزید، اگرچه پیازها از زیر خاک بیرون آورده شده اند بگذارید چند ساعت در آفتاب بمانند تا خشک شوند و بعد آنها را در سبد قرارداده و روی آنها را با ورمیکولیت بپوشانید. قدرت نمگیری ورمیکولیت همانند یک تنظیم کننده اتوماتیک عمل میکند و از کپک زدگی و نوسان رطوبت در طی مدت انبار داری جلوگیری میکند.

ورمیکولیت رطوبت داخل غده های انبار شده را جذب نمیکند. بلکه آب آزاد اطراف را جذب کرده و از پوسیدگی غده ها جبوگیری میکند. غده ها انبار شده حتی از تغییرات دمای جدی و ناگهانی هم محافظت میشوند.

چمنهای سالم و سبزتر

هنگام آماده کردن باغچه برای چمنهای جدید یک متر مکعب ورمیکولیت را در مساحت 110 مترمربع مخلوط کنید. پس از بذر افشانی کل منطقه را با ورمیکولیت بپوشانید بطوریکه در حدود 6 میلیمتر ارتفاع داشته باشد. سپس با اب افشان بتدریج آبیاری نمایید.

ورمیکولیت رویش بذر را تسریع کرده، همچنین بذرهای بیشتری رویش می یابد، بنابراین چمن شما متراکم تر و پرپشت تر خواهد شد. ورمیکولیت بعنوان یک ذخیره کننده رطوبت عمل کرده و در زمان خشکی پژمرده شدن چمنها را به تعویق می اندازد.

گل آرایی منازل

به منظور تازه و شاداب نگهداشتن گلهای بدون ریشخ (دسته گل) در گلدان ها و رفع نگرانی از واژگون شدن آنها می توان گلدان مورد نظر را با ورمیکولیت که ظاهر نقره ای رنگ بسیار زیبایی دارد پر نمود و سپس به آن آب اضافه کرد تا تمام لایه های طبیعی ورمیکولیت از آب اشباع گردد سپس آب اضافه را تخلیه و گل ها را در آن قرار دهید.

از مزایای این روش:

  • رطوبت ورمیکولیت بتدریج به ساقه گلها رسیده و آنها را شاداب نگه میدارد.
  • می توان گلها را به طرز دلخواه اسقرار و آرایش داد.
  • بوی نامطبوعی که آب راکد گلدان ها ایجاد می کنند از بین میرود.
  • در صورت واژگون شدن گلدان آب برروی میز یا سطح اتاق پخش نخواهد شد.

ورمیکولیت شرکت گیلان میکا با کدهای زیر جهت مصارف کشاورزی – باغبانی عرضه میگردد.

  1. 501s
  2. 505s
  3. 525s

جهت دریافت اطلاعات تخصصی با واحد تحقیقات شرکت گیلان میکا یا مرکز مطالعات و خدمات تخصصی گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی شهید بهشتی تماس حاصل فرمایید.

آنالیز شیمایی ورمیکولیت

PCT

OXIDES

34.04

SiO2

17.85

AL2O3

10.97

Fc2O3

6.63

TiO2

14.99

MGO

N.D.

CaO

6.17

K2O

0.36

Na2O

8.75

H2O

99.76

TOTAL

 

آنالیز شیمیایی خاک فرآوری شده (کد500)

 

PCT

OXIDES

39.56

SiO2

15.57

AL2O3

12.56

Fc2O3

3.48

TiO2

7.70

MGO

4.79

CaO

1.79

K2O

0.38

Na2O

1.21

SO3

0.66

P2O3

12.39

L.O.I

100.09

TOTAL

 

جهت مشاوره و تامین پوشش های مقاوم در برابر حریق با ما تماس بگیرید.